Vaporizer przenośny czy stacjonarny – jaki wybrać?

Obecnie w sprzedaży w Polsce można dostać większość najlepszych modeli z USA. Choć istnieje wiele rodzajów waporyzatorów, najważniejszym podziałem jest podział na parowniki przenośne i domowe. Jak waporyzator najlepiej wybrać – domowy czy przenośny? Jakie są ich wady i zalety?

Waporyzator przenośny

Największą zaletą modeli przenośnych jest ich mobilność. Przenośne vaporizery są zasilane akumulatorem, co czyni je niezależnymi od stałego źródła zasilania, czyli gniazdka elektrycznego. Parownik przenośny ma niewielkie rozmiary, co w połączeniu z brakiem kabli zasilających pozwala na zabranie go ze sobą gdy wychodzimy z domu.  Taka możliwość to kolosalna zaleta, decydująca o tym, że w niektórych przypadkach przenośny parownik jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Dla wielu osób możliwość waporyzacji tylko w domu to poważna przeszkoda – to trochę tak, jakby nałogowemu palaczowi papierosów powiedzieć, że zapali sobie dopiero wieczorem, po powrocie do domu. Nawet jeśli waporyzacja odbywa się tylko w domu, przenośny vaporizer daje więcej swobody – można go używać w każdym zakątku domu, a nie tylko tam gdzie sięgnie kabel. Do waporyzatorów przenośnych zaliczają się też urządzenia typu vape pen, przeznaczone do koncentratów. Są one niezwykle dyskretne i pozwalają na szybkie inhalacje dosłownie wszędzie.

IMG_7278 kopiuj

Co prawda istnieją parowniki przenośne zapewniające jakość waporyzacji zbliżoną do modeli stacjonarnych (Crafty/Mighty), jednak większość modeli jest od nich mniej wydajna. Inną wadą modeli przenośnych jest to, co w innych sytuacjach jest zaletą – bateria. Daje ona swobodę przemieszczania się, ale wymaga regularnego ładowania. Niektóre modele przenośne oferują funkcję waporyzacji w trakcie ładowania, jednak w większości przypadków jeśli bateria wyładuje się w połowie sesji waporyzacyjnej to na jej dokończenie trzeba będzie poczekać nawet kilka godzin – do czasu aż bateria w pełni się naładuje.

Waporyzator domowy

Alternatywnym rozwiązaniem jest waporyzator domowy, zasilany sieciowo. Przed pojawieniem się vaporizerów przenośnych były to jedyne urządzenia umożliwiające inhalację bezdymną. Pomimo ogromnej popularności modeli przenośnych, waporyzatory domowe mają liczne grono zwolenników. Tego typu urządzenia moją szereg przewag na swoimi przenośnymi odpowiednikami. Po pierwsze, stały dostęp do prądu umożliwia zainstalowanie elementu grzewczego o znacznie większej mocy. Grzałka zasila konwekcyjny system grzewczy (podgrzewający susz gorącym powietrzem, bez bezpośredniego kontaktu z elementem grzewczym), co pozwala to na znanie wydajniejszą waporyzację. Po drugie, większy element grzewczy zapewnia też, że waporyzator domowy nigdy się nie przegrzeje (na skutek zbyt intensywnego użytkowania) i nie odmówi dalszej pracy, nawet jeśli będzie w ciągłym użytku przez wiele godzin. Po trzecie, brak baterii potrafi być dużą zaletą – nie trzeba jej ładować. Każda bateria ma też określoną żywotność i najdalej po kilku latach się zużyje. Waporyzatorów stacjonarnych ten problem nie dotyczy, dzięki czemu mogą one służyć znacznie dłużej.

IMG_7306 kopiuj

Główną wadą waporyzatorów domowych jest to, że są ograniczone długością kabla. W teorii jest możliwe podłączanie parownika do prądu w różnych miejscach domu, jednak za każdym razem trzeba przestawiać i podłączać sprzęt, co jest dość mało praktyczne. Tak jak w domu teoretycznie jesteśmy w stanie uzyskać pewną swobodę przemieszczania naszego parownika, tak już wybierając się do znajomych raczej go nie zabierzemy, chyba że w dużej torbie. Inną wadą parowników stacjonarnych jest to, że są mniej dyskretne. Tak jak vaporizery przenośne często przypominają elektroniczne papierosy lub inne przedmioty, tak w przypadku modeli domowych zazwyczaj na pierwszy rzut oka jest jasne, że są to sprzęty do użytkowania marihuany.

Co wybrać?

Jak widać, obie grupy mają swoje wady i zalety. Jeśli dyskrecja i mobilność nie są najważniejszymi czynnikami, nasz zespół poleca wyposażyć się w waporyzator stacjonarny. Będzie to urządzenie większej mocy, bardziej wydajne i służące przez dłuższy okres czasu. Szczególnie warte polecenia są stacjonarne modele firmy Storz & Bickel (Volcano oraz Plenty) oraz firmy 7th Floor Vapes (Da Buddha, Silver Surfer, Super Surfer oraz Life Saber). To najlepsza dostępna jakość waporyzacji.

Jeśli jednak cenisz sobie dyskrecję i mobilność, wybierz vaporizer przenośny. Modele z najwyższej półki (Crafty, Mighty, Haze V3 Dual) zapewniają wydajność zbliżoną do modeli domowych, jedynie niewiele im ustępując. Można za to zabrać je ze sobą, co jest szalenie wygodne, a dla niektórych wręcz niezbędne.

W praktyce najlepiej sprawdza się połączenie obu rodzajów. Jeśli używasz sporo marihuany lub koncentratów, najlepiej sprawdzi się wydajny waporyzator stacjonarny do korzystania w domu oraz wygodny vaporizer przenośny na okazje poza domem. To najlepsza konfiguracja.

Dodaj komentarz