Przygotowanie materiału do waporyzacji

IMG_7261 kopiujAby waporyzacja miała optymalne parametry i była maksymalnie przyjemna, niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie suszu. Warto zapoznać się z ogólnymi zasadami dotyczącymi mielenia, wilgotności oraz przechowania materiału, który planujemy waporyzować.

Zacznijmy od jakości suszu. Stwierdzenie, że im lepszej jakości susz, tym lepiej, większość osób uzna za banał. W przypadku waporyzacji ma to jednak znaczenie szczególne – para produkowana przez waporyzator w przeważającej części składa się z kannabinoidów. Im więcej kannabinoidów będzie więc zawartych w suszu, tym więcej pary uzyskamy odparowując go i tym mocniejsze będzie jego działanie. Poza mocą suszu jest jednak jeszcze kilka parametrów, które decydują o tym, na ile skuteczna i przyjemna będzie waporyzacja.

Odpowiednie zmielenie

Zmielenie suszu jest konieczne, aby podczas waporyzacji zostały z niego skutecznie wydobyte zawarte w nim kannabinoidy. Problem w tym, że różne typy waporyzatorów wymagają różnego zmielenia suszu. Mówiąc najbardziej ogólnie, vaporizer kondukcyjny (ogrzewający susz ściankami komory grzewczej) będzie działał najlepiej jeśli susz zmielisz na pył – w ten sposób uzyskasz najwięcej pary oraz najbardziej efektywnie wykorzystasz zawarte w suszu kannabinoidy. Warto też dość mocno ubić susz w komorze – vaporizer kondukcyjny działa na zasadzie przewodzenia ciepła, więc ciaśniejsze ubicie pozwoli na lepszą dystrybucję ciepła, czego skutkiem będzie bardziej intensywne parowanie kannabinoidów. Z kolei waporyzator konwekcyjny (ogrzewający susz strumieniem gorącego powietrza) lepiej sprawdzi się, kiedy susz nie będzie bardzo drobno zmielony – należy pamiętać, że przez susz jest przepuszczany strumień powietrza. Jeśli susz będzie miał konsystencję pyłu to jego drobinki zostaną porwane przez strumień powietrza i albo przedostaną się przez ustnik do ust użytkownika (tzw. scooby snacks) albo zatkają siteczko w ustniku. Zbyt drobno zmielony susz waporyzowany w  konwekcyjnym waporyzatorze będzie skutkował również jego szybszym wykorzystaniem. W tego typu waporyzatorze nie należy rówież ubijać suszu w komorze – może to ograniczyć swobodę przepływu powietrza, czego skutkiem może być mniejsza produkcja pary lub nadmierne podgrzanie suszu.

Podsumowując więc: w przypadku modeli kondukcyjnych susz należy drobno zmielić i mocno ubić w komorze. Waporyzatory konwekcyjne będą z kolei najlepiej działały ze średnio zmielonym lub wręcz pokruszonym w palcach suszem, który nie będzie ubity w komorze.

Wilgotność

Ogólna zasada jest taka, że suche zioła parują mocniej od wilgotnych. Jeśli więc chcesz podczas waporyzacji wypuszczać wielkie chmury, to największe uzyskasz w przypadku ziół suchych na pieprz. Naszym zdaniem nie warto jednak doprowadzać ich do takiego stanu – spowoduje to, że sesje będą krótsza, nieco ucierpi na tym również smak pary. Nawet lekko wilgotne zioła w trakcie waporyzacji ostatecznie całkowicie wyschną i dadzą duże ilości pary. Dodatkowo, taki lekko wilgotny susz zapewni znacznie dłuższe sesje i pozwoli znacznie dłużej cieszyć się jego wyjątkowym smakiem. Aby zapobiec nadmiernemu przesuszeniu ziół, należy je odpowiednio przechowywać, o czym piszemy poniżej. Nie jest jednak tak, że im bardziej wilgotny susz, tym lepiej będą się on nadawał do waporyzacji. Świeżo ścięta czy bardzo wilgotna roślina nie da dobrych efektów – najpierw musi ona przejść pełny curing, który nada jej odpowiedniej mocy, smaku i aromatu.

Przechowywanie

Jeśli planujemy przez pewnie czas przechowywać susz, warto zadbać o to w czym będziemy go przechowywać. Zdecydowanie warto zadbać o specjalistyczny pojemnik lub słoik – zapobiegną one nadmiernemu przesuszeniu materiału roślinnego. W przypadku przechowywania mniejszych ilości (do 5 g) idealnie nada się pojemnik Medtainer. Nie tylko zapobiegnie on wysychaniu ziół, ale również zapobiegnie wydzielaniu przez nie zapachu, co pomoże w zachowaniu maksymalnej dyskrecji. Dodatkowo, posiada on wbudowany młynek, idealnie nadający się do zmielenia suszu do użytku w waporyzatorze konwekcyjnym lub hybrydowym. W przypadku większych ilości suszu zdecydowanie polecamy słoje Cannaline. Zapewniają one zachowanie odpowiedniej wilgotności suszu i hamują zapach, dodatkowo susz prezentuje się w nich naprawdę pięknie.